سفارش تبلیغ
صبا ویژن

نمایش وضعیت در یاهو

قالب وبلاگ

تاریخ : شنبه 93/7/19 | 10:7 صبح | نویسنده : دیدن صفحه اصلی وبلاگ

قارچی به نام کاندیدا آلبیکن ربطی به بیماری اتیسم ندارد

کاندیدیاز

از ویکی‌پدیا، دانشنامه? آزاد

کاندیدیاز

Oral candidiasis (thrush)
سمپ D002177
کاندیدا آلبیکنس

کاندیدیاز یا برفک نوعی بیماری قارچی است. این بیماری توسط یک نوع قارچ مخمر بنام کاندیداآلبیکانس ایجاد می‌شود. این قارچ گاهی به شکل غیربیماریزا در دهان، واژن، کشاله ران و زیربغل ودیگر مناطق مرطوب پوست وجود دارد.

تظاهرات بالینی

شایعترین نوع برفک همان بیماری برفک دهان شیرخواران ونوزادان می‌باشد که نوزاد بعلت عبور از کانال زایمانی وبعلت وجود کاندیدا در آنجا دچار این بیماری می‌شود.

در بزرگسالان برفک اصولاً می‌تواند به دو صورت بیماری پوستی مخاطی یا مهاجم تظاهر کند.

واژینیت کاندیدایی که شیوع بالایی دارد با خارش فرج (ولو) و مهبل، تحریک خارجی و سوزش ادرار مشخص می‌شود. در معاینه معمولاً دیواره مهبل قرمز و ترشحات سفید دلمه‌ای شکل دیده می‌شود.

کاندیدیاز در پوست به شکل‌های مختلفی بروز می‌کند که یکی از شایعترین آنها اینترتریگوی کاندیدایی است که بیشتر در کشاله‌ها، زیربغل‌ها، زیر و وسط پستانها، باسن، بین انگشتان دست می‌تواند رخ دهد. ضایعات در این موارد به شکل قرمزی براق وهمراه پوسته ریزی در حاشیه ضایعات و معمولاً مرطوب و ترشح دار می‌باشد.(دقت داشته باشید که در بیماریهای پوستی قارچی اصولاً اطراف ضایعه فعالتر از وسط آن است). در شیرخواران در ناحیه پوشک کاندیدیازیس می‌تواند باعث تشدید درماتیت پوشک گردد وتشخیص آن با ضایعات اقماری قرمز رنگ در اطراف ضایعه اصلی می‌باشد. در این موارد معمولاً قعر شیار کشاله ران نیز دچار قرمزی والتهاب است که دردرماتیت پوشک چنین چیزی وجود ندارد واین ناحیه معمولاً مبتلا نیست. کاندیدیازیس بین انگشتان دست در زنان میانسال ومسن که به مدت طولانی دستهایشان درآب ودر حال شستشو هستند شایعتر است ودر افراد دیابتیک نیز می‌تواند با شیوع بیشتری رخ دهد.

کاندیدیاز مهاجم اصولاً در افراد دچار ضعف ایمنی مانند ایدز و مصرف کنندگان داروهای سرکوبگر ایمنی دیده می‌شود.

درمان

درمان با ضد قارچها است مانند کلوتریمازول، فلوکونازول و آمفوتریسین B که به صورت سیستمیک یا موضعی مصرف میشوند.

منابع

  • دورلند، فرهنگ لغات پزشکی
  • واشنگتن، درمانهای طب داخلی 2007

کاندیدا آلبیکنس و راههای سرایت آن انواع قارچ: قارچها را می توان به دو گروه تقسیم بندی کرد: قارچهای مفید و قارچهای مضر.

قارچ کاندیدا آلبیکنز از نوع مضر آن است و به مانند قارچهای مفید چون مخمر نان، شراب و پنیر نیست و نمی توان آن را مورد استفاده قرار داد. قارچهای مخمر جزو مواد غذایی هستند و باعث بیماری در انسان نمی شوند. برعکس کاندیدا آلبیکنز می تواند در دمای 37 درجه سلسیوس، در بافت زنده رشد کند و باعث بیماری شود. اگر پزشک متخصص شما تشخیص دهد که رحم شما دچار نوعی بیماری قارچی شده است، هیچ جای نگرانی وجود ندارد، زیرا امروزه داروهای موثری به شکل قرص یا کرم های موضعی مخصوص اندام تناسلی وجود دارد که با استفاده از آنها می توانید این بیماری را درمان نمایید.
کاندیدا,کاندیدا آلبیکنس,آلبیکنز,قارچ شناسی,آزمایشگاه,علوم آزمایشگاهی
راههای سرایت: یک قارچ به تنهایی در دهان و یا روده مشکل ساز نیست، ولی اگر شرایط برای رشد آن مناسب باشد، در مدت زمان کوتاهی میزان زیادی قارچ بوجود می آید. بطور مثال فردی که مقاومت بدنش کم است و از مواد غذایی کربوهیدرات زا و قندی استفاده می کند، در ظرف یک ساعت تعداد قارچ موجود در روده، تقریباً 8 برابر می شود و این بستگی به میزان مقاومت بدن دارد که بتواند از عهده قارچها ی مزاحم برآید یا خیر؟
یک سیستم ایمنی سالم باید بتواند از عهده این کار برآید، اما گاه عواملی مقاومت بدن را در مقابل قارچ ها ضعیف می سازد. از آن جمله بیماری های مسری که از نشانه های آن تب است بیماریهای متابولیسمی چون مرض قند یا بیماریهای سیستم ایمنی. همچنین برخی از داروها چون آنتی بیوتیک ها یا کورتیکوستروئیدها اثر مناسبی در رشد این نوع قارچ دارند. اگر چه استفاده از آنتی بیوتیک در روند رشد قارچ تاثیری ندارد، ولی با ایجاد تغییراتی در میزان قارچها و باکتریهای داخل روده، شرایط مناسبی برای افزایش این نوع قارچ ایجاد می کند. همچنین تغییر سیستم هورمونی بدن، نیز در تکثیر و رشد قارچ تاثیر گذار است. از اینرو غالباً خانم های باردار به بیماریهای قارچی مبتلا می شوند. این امر بدلیل افزایش میزان استروژن در طول بارداری است. افزایش این هورمون باعث ایجاد تغییراتی در میزان باکتریها و قارچهای اندام تناسلی می شود. این امر محیط را برای رشد سریع قارچ ها مناسب می سازد. علاوه بر این ابتلا به این بیماری در طول بارداری بسیار مشکل ساز است، زیرا در هنگام تولد، این بیماری به کودک منتقل می شود. از اینرو خانم های باردار باید کاملاً مراقب باشند تا در دوران حاملگی به این بیماری مبتلا نشوند.
این نوع قارچ معمولاً در محیط مرطوب و گرم رشد می کند، زیرا در این محیط بهترین شرایط برای تکثیر آنها مهیاست. از اینرو بهترین مکان هایی که می توانند در آنجا ساکن شوند عبارتند از: پوشش مخاطی دهان، روده و ناحیه تناسلی. بنابراین تنها در این 3 نقطه امکان ایجاد بیماری قارچی وجود دارد، بهمین دلیل پس از مدت کوتاهی از انتقال قارچ در ناحیه تناسلی، علائم آن به سرعت ظاهر می شود. این بیماری به سلامت جسم و روح خانم ها آسیب وارد کرده و برای شخص مبتلا هنگام روابط جنسی اش مشکل ایجاد می کند. از اینرو پیشگیری از بروز مجدد بیماری در ناحیه تناسلی بسیار مهم است. به همین دلیل با رعایت توصیه های پزشک معالج خود سعی کنید منبع سرایت بیماری را پیدا کنید. البته پیدا کردن آن کار ساده ای نیست، چون راههای بسیاری برای انتقال مجدد قارچ وجود دارد.
کاندیدا,کاندیدا آلبیکنس,قارچ شناسی,آزمایشگاه,علوم آزمایشگاهی,میسلیوم

قارچی دوجنسی و عاملی فرصت طلب است که از طریق دهان و مهبل وارد بدن انسان می شود و در آن ایجاد عفونت می کند . این قارچ به طور طبیعی در دهان ، روده ، مهبل ،‌ پوست و دستگاه تناسلی ( خارجی ) یافت می شود . در حالت طبیعی در روده ی بزرگ میزان کاندیدا آلبیکنز پایین و در حد بی ضرر است . بسیاری از آن ها فلور طبیعی فسمتی از پوست ،‌سطح مخاط دهانی و روده ای و مهبلی را تشکیل داده اند .این قارچ در بدن 80% انسان ها یافت می شود

 

 

   منبع خبر: microbiology1.blogfa . comتاریخ : شنبه 93/6/1 | 2:44 عصر | نویسنده : دیدن صفحه اصلی وبلاگ
 

نقش پدر و مادر در درمان اوتیسم

مقدمه: شناخت اهمیت موضوع
تشخیص اوتیسم در مورد کودکتان معمولا واکنشی از ناباوری و حیرت و نیز نگرانی در خصوص آینده او را در شما باعث می شود. کمتر پدر و مادری یافت می شوند که آماده شنیدن چنین خبری باشند و اطلاع شما از این که فرزندتان در اثر ابتلا به اوتیسم از نظر عملکرد و سلامتی شخصی متفاوت از آن چه در نظر داشته اید باشد، احتمالا عکس العملی از ناامیدی و سردرگمی در پی خواهد داشت و ممکن است مدت ها شما را در یک موضع بلاتکلیفی و درماندگی قرار دهد. در اینجاست که با انبوهی از نظریات صحیح و بعضا نادرست از ناحیه اطرافیان، دیگر خانواده ها و کادر درمانی روبرو می شوید. گرچه همراهی همیشگی این عارضه با فرزندتان تا حد زیادی واقعیت دارد اما در مقابل خوشبختانه راه های کمکی زیادی نیز هست که با اجرای صحیح آن ها در خانه، مراکز و بعضا مدارس و در بستره ی مناسبی از آموزش توأم با پشتوانه ای از عشق سرشار و حمایت فرزند شما می تواند یاد بگیرد، رشد کند و به موقعیت هایی نیز دست یابد. در این میان شما به عنوان پدر و مادر دارای نقش محوری بوده و برای ایفای وظیفه خود سه سرمایه ی ارزشمند را لازم دارید: وقت، امکانات مالی و عشق و انگیزه ی قوی.
اولین گام: منتظر تشخیص نمانید
بهترین کاری که والدین در مورد کودک مشکوک به اوتیسم یا موارد مشابه می توانند انجام دهند این است که به مجرد این که متوجه وجود علامتی غیرعادی در فرزند خود شدند، بدون معطلی و از دست دادن فرصت مداخلات درمانی لازم را شروع کنند. نظر کارشناسان این است که حتی قبل از تشخیص قطعی اوتیسم این گونه اقدامات کمکی صورت پذیرد و مداخلات آموزشی زودهنگام بهترین روش برای جلوگیری از مسیر پیشرفت این بیماری بوده و شانس موفقیت درمان را به طرز چشمگیری بالا می برد.
 
گام اصلی: در صورتی که فرزند شما اوتیسم تشخیص داده شد 

1 – شناخت صحیحی از اوتیسم پیدا کنید: درک بالاتر شما از اوتیسم با استفاده از آخرین منابع علمی معتبر بهترین پشتوانه ی شما در تصمیم گیری های مربوط به درمان و مشارکت مؤثر در کمک به کودک تان است. چنین شناختی ماحصل مطالعه، پرسش گری و گفت و گو با کارشناسان آشنا با موضوع اوتیسم و جستجو در منابع موثق است همین جا قویاً متذکر می شود از مراجعه به افراد یا گروه هایی که با ارائه روش های غیر اصولی و بدون استناد بر معیارهای علمی قصد بهره برداری سودجویانه از ضعف های موجود را دارند به شدت پرهیز گردد و مراجعات باید فقط محدود به افراد متخصص دارای تجربه کار با اوتیسم و منابع و مآخذ معتبر علمی و دانشگاهی بوده و مواظبت های لازم در این زمینه لحاظ گردد.
2 -  در مورد فرزندتان یک کارشناس باشید: کودکان مبتلا به اوتیسم ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند و خود اوتیسم نیز طیف وسیعی از اختلالات است. شما با دقت می توانید با کشف عوامل ایجاد آرامش یا به هم ریختگی در فرزندتان در مدیریت رفتارهای او موفق تر عمل کنید. مطمئن باشید در ورای هر ناآرامی کودک شما عاملی نهفته است که احتمالا از برآورده نشدن یک نیاز یا خواسته و عدم توجه به احساسات او ناشی می شود و بدین شکل خود را ظاهر می کند. این کودکان توقع چیزی بیشتر از درک شرایط شان را ندارند و به دلیل نادیده گرفته شدن و به منظور جلب توجه گاهی به این رفتارها دست می زنند. باید به حقوق آن ها احترام گذاشت و موقعیت شان را درک کرد.
3 – در مورد وجود شرایط نامطلوب فعلی او بردبار باشید: با اجتناب از مقایسه فرزند خود با دیگران و به جای نارضایتی از وضعیت مربوطه از وجود استعدادهای خاص در فرزند خود و موفقیتهای هر چند اندک در مسیر پیشرفت او مسرور باشید و کودکتان را از علاقه و مهر و محبت سرشار بی نصیب نگذارید. بچه های اوتیسم تأثیرپذیرند و به احساسات شما و وقایع محیط اطراف شان واکنش نشان می دهند. جا دارد از آنها با رویی گشاده و مهربان استقبال کنید. 
4 – در مواجهه با مشکلات تسلیم نشوید: قطعاً بچه ها مسیر طبیعی رشد خود را طی می کنند و با توجه به کنش خاص خودشان مهارت های لازم را فرامی گیرند و از توانایی هایی در سطح خودبرخوردار می شوند. فرصت آموزش و شکوفایی را از آن ها دریغ نکنید.
 
مشارکت فعال در برنامه درمان 
راه های کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم بسیار متعدد است. دست کم 500 روش در راستای بهبودی و با هدف درمان مطرح شده که حدود 12 مورد آن دارای بیشترین کاربرد است. و شیوه های مختلف رفتار، گفتار، کار، بازی، ورزش، رژیم درمانی ودر برخی موارد دارو درمانی را شامل می شود و احتمالاً به بهتر شدن بعضی علائم و رفتارهای غیرعادی و کمک به یادگیری این قبیل کودکان منجر می شود. 
در زمینه ی درمان 3 اصل مورد توافق همه ی کارشناسان است: 
1 – درمان و اقدامات آموزشی هر چه سریع تر و در کم ترین سن ممکن آغاز شود.
2 – درمان کاملاً متناسب و منطبق با ویژگی های اختصاصی و نیازهای خاص هر کدام از بچه ها طراحی شود. 
3 – به موازات پیشرفت درمان ارزیابی های لازم و مورد نظر صورت پذیرد و مراقبت از کودک مبتلا به اوتیسم به صرف وقت و انرژی زیادی نیاز دارد و تداوم و پیوستگی در امر آموزش شرط موفقیت فرآیند درمان است. با داشتن آگاهی های لازم و مشارکت فعال در برنامه های آموزشی مربوطه در مسیر طولانی کمک به فرزند خود قرار می گیرد و در همین ارتباط توجه به نکات زیر زندگی در کنار فرزندتان را به شکل آسان تر و قابل قبول تری در می آورد.
1 – هماهنگی های لازم بین محیط آموزش و خانه را ایجاد کنید: کودکان مبتلا به اوتیسم در انطباق دادن خود با محیط های مختلف دچار مشکل هستند. به طور مثال کاری که در مرکز آموزشی انجام می دهند را ممکن است در خانه انجام ندهند و فرضاً در مرکز تحت نظر مربی از زبان کلامی برای ارتباط استفاده کنند ولی در خانه چنین نباشد. در این قبیل موارد توجه به تکنیک هایی که مربی به کار گیرد و تداوم آن ها در خانه کمک کننده است. این موضوع در ارتباط با رفتارهای کودک و نحوه ی مواجهه حساب شده و هماهنگ با آن ها ایجاد کنش و واکنش یکنواخت نیز صادق است تا کودک بتواند هر آن چه که در یک محیط آموخته را در محیط های دیگر تعمیم دهد.
2 – برنامه های مربوط به کودکان را به شکل منظم و زمان بندی شده تنظیم کنید: عملکرد کودکان اوتیسم با استفاده از جدول و ساختار منظم نتیجه بهتری را به دنبال دارد که شامل برنامه منظم روزانه غذایی، درمان، آموزش و خواب است سعی شود حتی الامکان بی نظمی ها در این موارد به حداقل رسیده و در صورت احتمال تغییر در هریک از مراحل، از قبل آمادگی لازم در کودک ایجاد شود.
3 – رفتارهای خوب از طریق پاداش تقویت گردد: تقویت رفتارهای مثبت از طریق دادن پاداش به طور نمونه دادن یک خوارکی یا امکان انجام یک بازی دلخواه مدت ها است که در مورد اوتیسم به کار می رود. این گونه پاداش ها اختصاصاً در پاسخ به یادگیری یک مهارت جدید و یا عملکرد صحیح توسط کودکان به شکل تحسین و یا روش های گفته شده به انجام می رسد. 
4 – برای کودکان مبتلا به اوتیسم، در خانه یک فضای امن اختصاصی در نظر بگیرید: در صورت امکان فضایی ایمن و سالم را به کودک خود اختصاص دهد. مثلاً یک اتاق یا محدوده ای که کودک بتواند آن را متعلق به خود تشخیص دهد. این اتاق باید بدون خطر آسیب دیدگی بوده و در صورت لزوم مجهز به امکانات و تدابیر حفاظتی باشد. در این مکان کودک ضمن احساس امنیت، با نظارت مداوم شما باید بتواند استراحت کند و به فعالیت های دلخواه خود بپردازد.    
 
بهره گیری از راه های غیرکلامی ارتباط
با توجه به عدم امکان ارتباطات موثر و گسترده کلامی با کودکان مبتلا به اوتیسم، استفاده از راه های غیرکلامی بدین منظور اهمیت ویژه ای پیدا می کند. کودک طرز نگاه، نحوه احساس لمس، ویژگی ها و تن صدا و زبان بدن شما را می فهمد و درک می کند وگرچه قادر به صحبت با شما نیست ولی باز هم ارتباط برقرار می کند. شما هم باید طریقه ارتباط با او به وسیله این زبان ویژه را بیاموزید.
1. علامت های غیرکلامی را مورد ملاحظه دقیق قرار دهید: شما با توجه به نوع صداهای ایجادی، حالت چهره و طرز شکل بدن که بچه ها به خود می گیرند در مواقع خستگی، گرسنگی یا احساس نیاز می توانید به علائم غیرکلامی آن ها پی ببرید.
2. عامل ایجاد کننده به هم ریختگی و ناآرامی در کودکان را کشف کنید:طبیعی است که اگر شما هم مورد درک صحیح واقع نشده و یا نادیده گرفته شوید ناراحت می شوید. در مورد کودکان مبتلا به اوتیسم اگر به علائم غیرکلامی صادره از آن ها توجهی نشود و نتوانند منظور خود را انتقال دهند برای نشان دادن نارضایتی و عصبانیت خود و به منظور جلب توجه شما به این گونه رفتارهای ناآرام و حالت های برآشفته روی می آورند.
3.فرصت های زیادی را به شاد زیستن اختصاص دهید: کودکان زمان هایی را که در موقعیت آموزشی و یادگیری قرار ندارند و به راحتی می توانند بازی های دلخواه خود را انجام داده و از آن لذت ببرند را دوست دارند. بازی، خنده و شادی آن ها بخش تکمیل کننده و در واقع جدائی ناپذیر فرایند آموزش و یادگیری آنان است و نظر به این که بچه ها بیشتر وقت خود را با خانواده خود سپری می کنند تا در مراکز آموزشی، به این نیاز آن ها باید توجه ویژه مبذول داشت. با برنامه ریزی های لازم در مواقع آمادگی آن ها از فواید شادی و تفریح برخوردار می شوند.
4. از حساسیت ها و تحریک پذیری حواس کودکان خود آگاه باشید:بچه های مبتلا به اوتیسم حساسیت های بالا و در بعضی موارد پایین به محرک های نوری- صوتی- لمسی- مزه و بو دارند و برخی از محرک های بینایی- شنوایی- لامسه- چشایی و بویایی باعث اذیت و ناراحتی آن ها می شود. با کشف و توجه به این گونه عامل های مشکل ساز می توان از آن ها اجتناب کرده و شرایط بهتری را برای آنان مهیا ساخت.
 
اختصاصی کردن برنامه های آموزشی
در موقع انتخاب شیوه درمان و آموزش کودکان مبتلا به اوتیسم باید در نظر داشت که استفاده از یک روش واحد برای همه آن ها کارایی یکسانی ندارد و هرکدام از آن ها با دارا بودن نقاط ضعف و قوت خاص خود با دیگران تفاوت دارند. هر برنامه آموزش در مورد هرکدام از بچه ها با توجه به موارد زیر باید اختصاصاً تدوین و طراحی شود:
1. براساس علاقه مندی های کودک پایه ریزی شود.
2. روال آن به صورت برنامه ریزی شده و قابل پیش بینی باشد.
3. کارها در آن به صورت مراحل ساده تقسیم بندی شده باشد.
4. به صورت فعالانه توجه کودکان را به فعالیت های هدفمند معطوف نماید.
5. باعث تقویت رفتارهای مثبت در کودکان شود.
6. مشارکت والدین را نیز در برداشته باشد.
با شناخت این موضوع که آیا کودک از طریق دیداری- شنیداری و یا به صورت عملی کار یا مهارتی را فرا می گیرد و نیز برنامه ها و فعالیت هایی که از آن ها لذت می برد می توان به نتایج بهتری نایل شد. در هرکدام از مراحل صورت گرفته نیز مهارت هایی که کودک فاقد آن هاست و نیز عوامل و رفتارهایی که ناراحتی او را در پی دارد را باید تک تک مورد شناسایی قرار داد. از همه مهم تر نقش محوری والدین و مشارکت نزدیک آن ها با مربیان و ادامه تمرینات در خانه است.
انتخاب درمان از میان راه های مختلف موجود گاهی با مشکل و سردرگمی روبرو می شود. بعضی از این راه ها به هدف کاهش رفتارهای مشکل ساز و ایجاد مهارت های ارتباطی و اجتماعی است و برخی دیگر از آن ها یکپارچه سازی حسی، مهارت های حرکتی، موضوعات عاطفی و حساسیت های غذایی را در بر می گیرد. با تحقیق کامل و مشاوره با متخصصان معمولاً مجموعه ای از این راه ها به کار گرفته می شود تا دربردارنده راه حل برای کل علائم و نیازهای کودک مبتلا باشد و از مزیت جمعی آن ها برخوردار باشد. این درمان ها معمولاً شامل رفتاردرمانی، گفتار و زبان، بازی، ورزش، کار و رژیم درمانی غذایی می باشد. 
 
اهمیت توجه به سلامتی والدین
پدر و مادر گاهی در طی مراحل انجام وظیفه در مورد فرزند مبتلا به اوتیسم خود ممکن است دچار خستگی، استرس زیاد، فشار روانی و ناامیدی شوند. این کودکان شدیداً وابسته هستند و نیازمند حمایت و در این بین هیچ کس درد آشناتر و درگیرتر از پدر و مادر نیست. بنابراین والدین هم خود نیازمند حمایت و مراقبت های لازم از خودشان هستند. گاهی در موردشان لازم است ضمن پیوستن به نهادها و انجمن های حمایتی بدون هیچ مانعی از مشکلات گفتگو شود، تبادل نظرها و مشاوره های لازم صورت پذیرد و از بار مشکلات آن ها کاسته شود. در پاره ای مواقع نیز به دلیل استرس، اضطراب و افسردگی خود نیاز به درمان های خاص دارند. انجام مشاوره های خانواده، زناشویی و روانی در برخی موارد ضرورت پیدا کرده به بهبود کیفیت زندگی آن ها کمک می کند. در صورت امکان با وجود فرد کمکی جایگزین واجد شرایط و توانا که معمولاً از نزدیکان بوده موقتاً و حداقل برای ساعت هایی وظایف والدین به آن شخص واگذار شده و فرصتی برای استراحت و تجدید قوای والدین به دست می آید. 
در برخی کشورها با وضع مقررات و قوانین مربوطه خانواده ها و کودکان دچار ناتوانی آن ها مشمول یک سری خدمات رایگان و یا با هزینه کمتر می باشند که بسته به سن و شرایط آن ها مشخصاً و صراحتاً تعریف شده است.
از جمله این پوشش های حمایتی معرفی به کانون ها و مراکز ویژه مراقبت از مبتلایان به اوتیسم است. در پایان به عنوان جمع بندی با در نظر گرفتن همه جوانب گفته شده در این مقاله و با اصلاح گناه خود نسبت به اوتیسم  قطعاً نتیجه بهتری برای والدین و کودکان مبتلا به اوتیسم آن ها قابل حصول می باشد.تاریخ : دوشنبه 93/4/30 | 3:59 عصر | نویسنده : دیدن صفحه اصلی وبلاگ

از زبان کودک «اوتیسم»


.......... نام من حتی ساده ترین وزن و آهنگ را به خود نمی پذیرد
آخر من «اوتیسم» هستم
و حتی شاعرترین شاعران مرا به شعر درنیاورده اند!
زیرا من شعر پذیرنیستم!
من به جای تکرار قافیه به تکرار کلام می پردازم
و هرچه رنگی است مرا به تشویش و پریشانی می کشاند!
از بس بر روی پنجه های پا راه رفته ام
دردی را همیشه در نوک انگشتانم احساس می کنم!
با من گلها همه مهربانند
اما نمی دانم چرا بی آنکه بخواهند خارهای خود را نیز به من می زنند!
آخرین بار، یک قناری کوچک، به جای بچه های کوچه به من خندید!
و مرا به خوابی برد در یک باغ بزرگ نیایش.
مادرم را در حال نماز بر سر سجاده دیدم.
مادرم دستهای خود را به سوی نور دراز کرده بود.
و چشمانش را هاله ای از اشک دربرگرفته بود.
دوردستها در کهکشان بی انتهای امید
فرشته های آسمانی بی آنکه لب به سخن وا کنند
با بالهای خود مرا صدا می زدند و می گفتند:
تو مثل مایی ولی از ما دوری!
من می خواستم با آنها حرف بزنم ولی ذهنم یاری نمی کرد


و حتی ساده ترین حرفهای کودکانه ام جاری نمی شد!
به ناگاه کلامی را که مادرم بارها آن را بر زبانم نهاده بود به خاطر آوردم،
هر چند معنی آن را نمی فهمیدم
اما برای آن که به آنها بگویم طنین به هم زدن بال هایتان را می شنوم و
سفیدی شما با روح من آشناست
آن کلام تکراری را باز تکرار کردم
و به سوی آن وسعت آشنا


با این عبارت صدایشان کردم که:خدایا مرا شفا بده!

http://www.parsiblog.com/PhotoAlbum/behesht1389/e036b476ca77ad2c7ebec9b44f1058aa.jpg
تاریخ : سه شنبه 93/4/17 | 9:56 صبح | نویسنده : دیدن صفحه اصلی وبلاگ

ماه رمضان ماه بهار دل هاست

 

جهت کمک

به انجمن بیماری اتیسم یا مدرسه بهشت(اتیسم)

با ما در تماس باشید

 

هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستیم

 

http://www.parsiblog.com/PhotoAlbum/behesht1389/13.gif

شماره  حساب انجمن اختلالات رفتاری خوزستان (اتیسم) 

0109572829006  ( سیبا)

(سیبا بانک ملی)

جهت جذب کمک های مردمی

 

http://www.parsiblog.com/PhotoAlbum/behesht1389/13.gif

شماره حساب مدرسه استثنایی بهشت(مدرسه اتیسم)

4150091818008   (سیبا)

 

 

مدیر  :   امین فرهادی

تلفن تماس   :   09354561426   
تاریخ : چهارشنبه 93/4/11 | 2:14 عصر | نویسنده : دیدن صفحه اصلی وبلاگ

معلولین ذهنی و جسمی

معلولیت به ناتوانی در انجام تمام یا قسمتی از فعالیت های عادی زندگی فردی یا اجتماعی

به علت وجود نقصی ‌مادرزادی یا اکتسابی، در قوای جسمانی یا روانی اطلاق می شود.

‌ انواع معلولیت ها

الف) معلولیت حواسی مانند نابینایی و ناشنوایی

ب) معلولیت حرکتی شامل انواع نقص عضوها، ضایعات نخاعی و ناهنجاری های مربوط به اسکلت و عضلات

ج) معلولیت احشای داخلی شامل ناهنجاری های قلبی عروقی، تنفسی، کلیوی و ...

د) معلولیت ذهنی شامل عقب ماندگی ذهنی و بیماری روانی

علل معلولیت ها

1- علل اکتسابی شامل تصادفات، حوادث یا بلاهای طبیعی، جنگ، آتش سوزی، مسمومیت ها و یا بیماری های مزمن و عوارض ناشی از آنها. 2- علل مادرزادی

را به دو دسته تقسیم می کنند:

الف) دوران بارداری: نظیر عوامل ژنتیکی، سوء تغذیه مادر، سن بالای مادر، عدم رعایت بهداشت بارداری، اشعه، دارو، بیماری مادر و استعمال دخانیات.

ب) هنگام زایمان: زایمان مشکل و طولانی، زایمان های غیربهداشتی و ضربات وارده به نوزاد هنگام تولد معلول ذهنی

منظور از معلول ذهنی چیست؟ معلولیت ذهنی چه به صورت حاد و چه به صورت مزمن باید دارای نشانه‌های زیر باشد:

- اختلال مغزی یا جسمی یا ترکیبی از آن دو - بروز اختلال پیش از سن 22 سالگی - تداوم اختلال تا آخر عمر مشکلات تغذیه‌ای در معلولان ذهنی

1- کم آبی بدن: کاهش احساس تشنگی و ناتوانی در نوشیدن آب

2- اختلال در رشد

3- یبوست به دلیل اختلال در خوردن و کاهش مصرف آب و مواد فیبری

4- کاهش اشتها به دلیل تداخل غذا و دارو که می‌تواند در نهایت به کم‌خوری و سوءتغذیه منجر شود.

5- کم‌خونی 6- آلرژی غذایی

7- عدم تحمل غذایی

8- خرابی دندان و ناتوانی در عمل جویدن و بلع و کنترل زبان

9- کاهش حس چشایی به دلیل کاهش بزاق

10- کاهش احساس عطش و تمایل نداشتن به مصرف آب

11- اختلال در خوردن مانند اشکال در بلع که خطر آسپیراسیون (ورود غذا به مجرای ریوی) را در پی دارد

-12 تداخلات غذا و دارو. داروهای ضد تشنج سبب اختلال در جذب اسید فولیک، ویتامین B6، C، D و همچنین عناصر کلسیم، منیزیم، روی، فسفر می‌شود که در نهایت روی سلامت استخوان و دندان اثر منفی می‌گذارد.

آنچه یک معلول نیاز دارد،

پذیرفتن و باور کردن توانایی های اوست،

نه غصه خوردن برای کم توانی وی.

بهبود نیازهای معلولان ذهنی

1- اغلب معلولان ذهنی به دلیل اختلال در اعمال عصبی عضلانی مانند ناتوانی در جویدن، مکیدن و بلعیدن و یا انسداد در ناحیه خاص و یا در اثر عوامل فیزیولوژیک، مشکلاتی در غذا خوردن دارند. برای تحریک ترشح بزاق و بلع آسان، استفاده از غذاهای سرد و شیرین در معلولان توصیه می‌شود.

2- باید به بهداشت دهان و دندان این کودکان توجه کافی شود، زیرا فساد دندانی و مشکلات دهانی اگر درمان نشود می‌تواند سبب محدود شدن تکامل کودک شود.

3- مشکلات رشد و اختلالات وزن

4- در این افراد به منظور کنترل تشنج و یا مشکلات رفتاری و بهبود عفونت، از درمان‌های طولانی‌مدت دارویی استفاده می‌شود که بر وضعیت تغذیه‌ای آنها اثر سوئی دارد. به طور مثال داروهای محرک سیستم عصبی سبب کاهش اشتها و به دنبال آن کاهش رشد می‌شود؛ یا داروهای ضد افسردگی سبب افزایش اشتها و به دنبال آن افزایش وزن می‌شود.

استفاه از ملین‌ها در درمان یبوست روی جذب مواد غذایی اثر بدی می‌گذارد.

معلول جسمی راه های پیشگیری از معلولیت ها پرهیز از ازدواج های فامیلی

مراقبت های دوران بارداری و تغذیه صحیح مادر اجتناب از باردار شدن در سنین بالای 35 سال و زیر 18 سال

مصرف نکردن دارو در هنگام بارداری اجتناب از در معرض اشعه قرار گرفتن

انجام زایمان در شرایط کاملا بهداشتی و تحت نظر پزشک متخصص

برخورد خانواده با افراد معلول باید چگونه باشد؟ اگرچه ممکن است فرد معلول با دیگران تفاوت داشته باشد،

ولی تکیه بر ناتوانی فرد، نه تنها کمکی به وی نمی کند،

بلکه بر مشکلات او خواهد افزود.

افراد معلول، غالبا مشکلاتی دارند

که مانع انجام برخی از فعالیت های آنها می شود

یا احتمالا آنها بعضی از کارها را به شکل دیگری انجام می دهند،

اما اکثر افراد معلول نیز می توانند پس از آموزش لازم،

بسیاری از فعالیت های عادی زندگی را با اندکی تفاوت یا آهسته تر از دیگران انجام دهند.

آنچه یک معلول نیاز دارد،

پذیرفتن و باور کردن توانایی های اوست، نه غصه خوردن برای کم توانی وی.
تاریخ : یکشنبه 93/3/4 | 11:32 صبح | نویسنده : دیدن صفحه اصلی وبلاگ

دانشمندان اولین واکسن کنترل کننده علائم اوتیسم را تولید کردند

دانشمندان اولین واکسن کنترل کننده علائم اوتیسم را تولید کردند
اولین واکسن تولید شده توسط محققان دانشگاه Guelph برای مقابله با باکتری های روده ای شایع در کودکان مبتلا به اوتیسم، همچنین ممکن است به کنترل برخی ازعلائم اوتیسم کمک کند.

 

به گزارش بنیان به نقل از medicalxpress، آنها یک واکسن مبتنی بر کربوهیدرات را علیه اشکال روده ای Clostridium bolteae.تولید کردند.
C. bolteae دراختلالات دستگاه گوارش نقش داشته واغلب به تعداد بیشتری در دستگاه گوارش کودکان مبتلا به اوتیسم نسبت به بچه های سالم وجود دارد.
بیش از 90 درصد از کودکان مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم از بیماریهای مزمن و حاد دستگاه گوارش رنج می برند. با توجه به منابع فعلی، از این تعداد، حدود 75 درصد از اسهال رنج می برند.
Monteiro گفت: " اطلاعات کمی در مورد عواملی که کودکان مبتلا به اوتیسم را مستعد C. bolteae می کند در دسترس است، ". اگرچه بسیاری از این عفونت ها توسط برخی از آنتی بیوتیک ها قابل کنترل است، اما واکسن درمانی می تواند این علائم را بهبود بخشد.
او گفت: "این اولین واکسن طراحی شده برای کنترل یبوست و اسهال ناشی از C. bolteae و شاید کنترل علایم مربوط به اوتیسم مرتبط با این میکروب است".
تعداد مبتلایان به اوتیسم تقریبا شش برابر بیش از 20 سال گذشته افزایش یافته است، و دانشمندان علت آن را نمی دانند. اگر چه بسیاری از کارشناسان به عوامل محیطی و بعضی دیگربه عوامل موجود در روده انسان اشاره می کنند.
برخی از پژوهشگران براین باورند، سموم و یا متابولیت های تولید شده توسط باکتری های روده ای، از جمله C. bolteae، ممکن است با علائم و شدت اوتیسم، به خصوص عود اوتیسم  مرتبط باشند.
واکسن های ضد  C. bolteae جدید ، پلی ساکارید های پیچیده خاص  و یا کربوهیدرات ها را بر روی سطح این باکتری ها مورد هدف قرار می دهد.
Monteiro گفت: این واکسن به طور موثری آنتی بادی های ویژه C. bolteae را در خرگوش افزایش داده است. پزشکان همچنین می توانند از آنتی بادی های این واکسن برای تسریع شناسایی مشکلات درمطالعات بالینی استفاده کنند. 
او گفت: " این اولین گام مهم در طراحی یک واکسن بنیادی علیه چندین باکتری روده ای مربوط به اوتیسم است".تاریخ : یکشنبه 93/1/10 | 2:58 عصر | نویسنده : دیدن صفحه اصلی وبلاگ
روایت تازه مدیرکل محیط زیست خوزستان، 35 تا 40 متر مکعب بر ثانیه فاضلاب به کارون می ریزد
روایت تازه مدیرکل، البته تنها روایت موجود در زمینه میزان ورودی فاضلاب و پساب به کارون نیست. برخی کارشناسان این میزان را تا 85 متر مکعب و در روایتی بسیار تامل برانگیز تا 110 متر مکعب بر ثانیه اعلام کرده اند/ اکنون دیگر باید گفت در رودخانه کارون، رودخانه ای دیگر نیز جریان دارد که از یک سوم تا نصف حجم آن را در برمی گیرد و آن عبارت از رودخانه ای است که همه تلاش می کنند تا نادیده اش بگیرند. رودخانه ای که فاضلاب های خانگی و صنعتی و پساب های آلوده را در خود داشته، در درون کارون جریان دارد و دبی آن دو تا سه برابر دبی زاینده رود است

رودخانه ای در میان رودخانه ای دیگر! روایت تازه مدیرکل، البته تنها روایت موجود در زمینه میزان ورودی فاضلاب و پساب به کارون نیست. برخی کارشناسان این میزان را تا 85 متر مکعب و در روایتی بسیار تامل برانگیز تا 110 متر مکعب بر ثانیه اعلام کرده اند/ اکنون دیگر باید گفت در رودخانه کارون، رودخانه ای دیگر نیز جریان دارد که از یک سوم تا نصف حجم آن را در برمی گیرد و آن عبارت از رودخانه ای است که همه تلاش می کنند تا نادیده اش بگیرند. رودخانه ای که فاضلاب های خانگی و صنعتی و پساب های آلوده را در خود داشته، در درون کارون جریان دارد و دبی آن دو تا سه برابر دبی زاینده رود است خوزنیوز: در حالی که آمار و اطلاعات مربوط به رودخانه کارون یا کهنه و غیرقابل انطباق با وضع موجود رودخانه است و یا در یک فرایند پیچیده پنهانکاری، از افکار عمومی دریغ می شود، این رودخانه در بدترین وضع تاریخ خود، حامل فاضلاب های خانگی و صنعتی و نیز پساب هایی است که بی هیچ نظارتی وارد آن شده و سلامتی مردم شهرهای بزرگ و روستاهای اطراف را به خطر می اندازد. احمد رضا لاهیجان مدیرکل محیط زیست استان خوزستان در گفتگویی با خوز نیوز و در پاسخ به این پرسش که میزان وردی فاضلاب و پساب های خانگی، صنعتی و کشاورزی به رودخانه کارون چقدر است، گفت: آخرین مطالعات جامعی که تحت عنوان طرح جامع کاهش آلودگی رودخانه کارون از سوی محیط زیست و با همکاری چندین سازمان و شرکت بزرگ که به نوعی با کارون در ارتباط هستند، انجام شد، مربوط به سال 1380 می باشد که در آن زمان، میزان ورودی فاضلاب و پساب ها به کارون بزرگ، یعنی از دزفول و شوشتر تا اهواز و پایین دست آن، حدود 55 متر مکعب بر ثانیه بود. وی افزود: آخرین بررسی ما نیز که امسال صورت گرفته است، نشان می دهد که ورودی این میزان آلاینده ها به کارون بین 35 تا 40 مترمکعب بر ثانیه است. روایت تازه مدیرکل، البته تنها روایت موجود در زمینه میزان ورودی فاضلاب و پساب به کارون نیست. برخی کارشناسان این میزان را تا 85 متر مکعب و در روایتی بسیار تامل برانگیز تا 110 متر مکعب بر ثانیه اعلام کرده اند. این درحالی است که دبی رودخانه کارون در مقطع اهواز در 10 روز گذشته یعنی در فصل زمستان، 270 متر مکعب بوده است. حال اگر دبی کارون در مقطع اهواز را در ماه های گرم سال که به کمتر از 150 متر مکعب در ثانیه می رسد در نظر بگیریم، دیگر معلوم خواهد شد که منبع آب آشامیدنی این کلانشهر ایرن در چه پایه ای از سلامت و بهداشت قرار گرفته است. اکنون دیگر باید گفت در رودخانه کارون، رودخانه ای دیگر نیز جریان دارد که از یک سوم تا نصف حجم آن را در برمی گیرد و آن عبارت از رودخانه ای است که همه تلاش می کنند تا نادیده اش بگیرند. رودخانه ای که فاضلاب های خانگی و صنعتی و پساب های آلوده را در خود داشته، در درون کارون جریان دارد و دبی آن دو تا سه برابر دبی زاینده رود است.

 

پرونده کارون همچنان روی میز است ؛
می خواهیم چهار هزار میلیارد و بلکه هشت هزار و احتمالا تا انجام کامل طرح، 40 هزار میلیارد تومان هزینه کنیم تا آب شرب همه مردم شهرهای میانی و جنوبی خوزستان را به دز وابسته کنیم، بسیار خب، اما رودخانه ای که جانش را در چندین مقتل دارند می گیرند و هر جا که آب کم می آورند نامش مانند مرغ عزا و عروسی برای سر بریدن، به میان می آید، چه رمقی دارد تا در بیست سال آینده، آب کلیه شهر های بزرگ استان را تامین کند؟ این، یعنی می شود کارون امروز!
خوزنیوز / فرید ممبینی: می گویند روزی آشیرعلی معروف، یک لیوان را چپه شده و برعکس، بر روی میز دید، خندید و گفت، "هه، ایی خو سَر نداره" و بعد آن را برگرداند و این بار با تعجب فریاد زد، "اِه، یو، ته هم نداره!"

حال و روز ما اینطور است. ما را برگردانده اند و سر و ته مان را گم کرده ایم.

توجه بفرمایید، می خواهیم آب دز را به اهواز وآبادان و خرمشهر ببریم، چرا، چون سر قضیه را گم کرده ایم. سر قضیه چیست؟ این است که آب کارون را نمی شود خورد. خب، چرا نمی شود خورد؟ چون پر از فاضلاب و پساب های خطرناک است.

چرا اینطور است؟ یعنی چرا کارون به این روز افتاده و چرا نمی شود به اول این قضیه برسیم یعنی به جایی برویم که دیگر این فاضلاب ها و پساب ها به کارون نریزند و بعد به جایی برسیم که دبی کارون آنقدر متعادل گردد تا این رودخانه بتواند توان خودپالایی قدیمش را به دست آورد؟ می بینید، در اینجا کارون و قضیه کارون سر ندارد.

اما چطور می شود که وقتی آن را برمی گردانیم، ته ندارد؟! عرض می کنم.

می خواهیم چهار هزار میلیارد و بلکه هشت هزار و احتمالا تا انجام کامل طرح، 40 هزار میلیارد تومان هزینه کنیم تا آب شرب همه مردم شهرهای میانی و جنوبی خوزستان را به دز وابسته کنیم، بسیار خب، اما رودخانه ای که جانش را در چندین مقتل دارند می گیرند و هر جا که آب کم می آورند نامش مانند مرغ عزا و عروسی برای سر بریدن، به میان می آید، چه رمقی دارد تا در بیست سال آینده، آب کلیه شهر های بزرگ استان را تامین کند؟ این، یعنی می شود کارون امروز!

20 سال دیگر، نه، 30 سال دیگر، آب دز هم خوردنی نخواهد بود. چون حتی اگر هم آلاینده ای در آن نریزند، در اثر برداشت های بی رویه و سدهای جور واجور، توان خودپالایی اش به پایین ترین حد رسیده و سرنوشت مشابه کارون پیدا می کند. در اینجا کارون و قضیه کارون، ته هم ندارد.

چرا اینگونه است؟ چون همه چیزمان اینگونه است. چون اینطور است. چون حوصله و عُرضه از سر گرفتن قضایا یعنی دانستن اینکه چرا امور چنین است و نیز بینش و آگاهیِ برای دیدن ته قضایا یعنی پیش بینی کردن امور تا چند سال دیگر را نداریم. افق دیدمان کوتاه و پشتوانه مان به پول های باد آورده نفت و گاز و پتروشیمی است.

پس برای چه و برای که می نویسیم؟ عرض می کنم.

یک ضرب المثل عربی می گوید، مردی فریاد می کشید، می دوید و پس از لحظه ای می ایستاد. سپس دوباره فریاد می کشید و باز می دوید. پرسیدند چرا چنین می کنی؟ گفت، می خواهم بدانم فریادم تا کجا می رسد! 

حال و روز ما اینطور است.تاریخ : شنبه 93/1/9 | 11:32 صبح | نویسنده : دیدن صفحه اصلی وبلاگ
از جشن گرفتن در عاشورا و جواز همبستری با همسر مرده تا خوردن گوشت جن +تصاویر 18

از آغاز بحران سوریه و جنگ چند ملیتی در این کشور چهار سال می‌گذارد.در طول چهار سال جنگ، علاوه بر کشتارها، ویرانی‌ها و خساراتی که به ملت و دولت سوریه وارد شده است، بعد دیگری از افراطی‌گری و بازگشت به دوران جاهلیت نمایان شده است، رفتارهایی مانند بریدن سر انسان‌های بی‌گناه و تبدیل سر آن‌ها به توپ فوتبال، خوردن گوشت قربانیان، تجاوز گسترده به زن‌های سوریه و صدور فتواهای عجیب توسط مفتی‌های وهابی.

از جشن گرفتن در عاشورا و جواز همبستری با همسر مرده تا خوردن گوشت جن +تصاویر 18

با این رفتارهای غیر انسانی تروریست‌ها در بحران سوریه، چهره واقعی تکفیری‌ها بیش از پیش برای دنیای اسلام مشخص شد.

همزمان با آغاز جنگ و بحران سوریه، تروریست‌های خارجی با عنوان جهادگر(!) علیه دولت بشار اسد به پا خاستند و تاکنون اقدامات شنیع و غیر قابل باوری انجام داده‌اند، اقداماتی که تصور آن‌ها در قرن بیست و یکم بسیار سخت است. به‌گونه‌ای که اگر رفتارهای محیرالعقول و اقدامات وحشیانه تروریست‌های تکفیری در واقعیت سوریه رخ نمی‌داد، کمتر کسی حوادث رخ داده در سوریه را باور می‌کرد.

عاشورا را جشن بگیرید/ پوشیدن شلوار جین، تی‌شرت و آرایش صورت برای دختران ممنوع(+تصاویر18)

تروریست‌های تکفیری "داعش" و "جبهه النصره" که با پول چند کشور مرتجع منطقه و حمایت گسترده رسانه‌ها و دولت‌های غربی در سوریه مشغول به قتل عام مردم بوده و حتی گستره خود را به تازگی به عراق هم کشانده‌اند، چنان رفتارهای وحشیانه‌ای انجام داده‌اند که حامیان خود از جمله عربستان، ترکیه، قطر و کشورهای غربی را مجبور به تجدید نظر درباره اوضاع سوریه کرده‌اند.

بسیاری از کارشناسان غربی در حال حاضر تمایل به بقای حکومت بشار اسد دارند تا سقوط آن.

عاشورا را جشن بگیرید/ پوشیدن شلوار جین، تی‌شرت و آرایش صورت برای دختران ممنوع(+تصاویر18)

تروریست‌های تکفیری چگونه تحریک می‌شوند؟/ تحریک افراطیون توسط مبلغین تکفیری

اما سوالی که مطرح می‌شود، این است که تروریست‌ها با چه انگیزه‌ای و چه قوه محرکی هزاران کیلومتر را جهت سقوط دولت اسد طی می‌کنند؟

در دی ماه سال 1392، دفتر نمایندگی سوریه در سازمان ملل در یادداشت اعتراض آمیز خود به دبیرکل این سازمان از نقش مخرب مفتی‌ها و مبلغان تندروی سعودی در سوریه و اقدامات آنها در تحریک تروریست‌ها به کشتار ملت این کشور خبر داد.

تکفیری‌ها تنها از کشورهای عربی منطقه مانند عراق‌ و عربستان و اردن و لیبی و غیره وارد سوریه نمی‌شوند، بلکه براساس تصاویر و اخبار منتشره و آمارهای موثق، تروریست‌های بسیاری از کشورهای اروپایی مانند انگلیس، آلمان و بویژه فرانسه نیز به سوریه آمده‌اند.

در یادداشت اعتراضی دفتر نمایندگی سوریه در سازمان ملل، مبلغان سعودی به تحریک تروریست‌ها جهت ارتکاب اقدامات خشونت‌آمیز و قتل و کشتار در سوریه متهم شده‌اند.

عاشورا را جشن بگیرید/ پوشیدن شلوار جین، تی‌شرت و آرایش صورت برای دختران ممنوع(+تصاویر18)

دفتر نمایندگی سوریه در سازمان ملل متحد با ارائه فهرست اسامی مبلغان سعودی تصریح کرد: این مبلغان از طریق ایراد خطبه در مساجد عربستان، تروریست‌های کوردل را به کشتن طرفداران مذاهب مختلف اسلامی تحریک و ترغیب می‌کنند.

تکفیری‌ها، چهارپایانی را در قالب انسان به سوریه فرستاده‌اند

ولید معلم وزیر خارجه سوریه که در کنفرانس ژنو دو جهت مذاکره با مخالفان سوریه شرکت کرده بود، در سخنانی صریح و شفاف به انتقاد از برخی رفتارها و سیاست‌ها پرداخت.

ولید معلم اظهار داشت: متاسفم که کنفرانس ژنو 2 با حضور کسانی برگزار می‌شود که دستشان به خون ملت سوریه آلوده است،تکفیری‌ها، چهارپایانی در قالب انسان به سوریه فرستاده‌اند. برخی از همسایه‌های سوریه در این بحران چون چاقو در بدن ملت سوریه بودند چگونه می‌توان از بیگانگان انتظار داشت که درخواست‌های ملت ما را اجابت کند.

عاشورا را جشن بگیرید/ پوشیدن شلوار جین، تی‌شرت و آرایش صورت برای دختران ممنوع(+تصاویر18)

وی افزود: یک تروریست چچنی، سعودی و یا ترکیه‌ای چگونه می‌تواند درخواست ملت سوریه را جامه عمل بپوشاند در حالی که در کشور ما،مردان روبروی فرزندانشان تحت عنوان انقلاب، سر بریده می‌شوند. تحت عنوان انقلاب بزرگ، سازمان‌ها منفجر و زنان حلال می‌شوند، نبش قبر می‌کنند، سرها قطع و مردم ذبح می‌شوند.

معلم به عنوان نمونه به جنایت منطقه "عدرا العمالیه" اشاره می‌کند و می‌گوید: بله ای آقایانی که اغلب شما پدر هستید، چگونه کسی می‌تواند تصور کند که با شعار آزادی یک سریانسان‌نما، پدری ترجیح دهد برای حمایت خانواده‌اش از شر این وحشی‌ها، خود زن و فرزندانش را پیشاپیش بکشد. این اتفاقی است که در عدرا افتاد، عدرایی که بیشتر شما از آن چیزی نشنیدید، بیگانگان آن را اشغال کردند، کشتند، سر بریدند، تجاوز و غارت کردند... این همان اتفاقی است که در بسیاری مکان‌های دیگر اتفاق افتاد و انگشت اتهام به سوی دولت سوریه نشانه رفت. هیچ وقت در اینچنین موقعیت دشواری در قبال ملت سوریه قرار نگرفته بودم، حال نمی‌خواهم این فرصتی که نصیب من شده را از دست بدهم.

عاشورا را جشن بگیرید/ پوشیدن شلوار جین، تی‌شرت و آرایش صورت برای دختران ممنوع(+تصاویر18)

در گزارش زیر، مقدمه‌ای بر تکفیری‌ها به‌طور کلی و برخی از فتاوی مضحک و قابل تامل آن نگاشته شده است.

در ادامه به اقدامات بعضا عجیب و فتاوی مفتی‌های وهابی در سوریه پرداخته خواهد شد.

فرقه ضاله وهابیت

"فرقه ضاله وهابیت" از جمله فرقه‌های نوپدیدی است که در حال حاضر پایگاه اصلی آن‌ها در عربستان می‌باشد و به گونه‌ای سیطره و جایگاه محکمی دارند که می‌توان ادعا کرد حکومت آن کشور را کاملا در دست دارند و از این رهگذر و بهره‌مندی از امکانات و ثروت فراوان آنجا برای گسترش تفکر واندیشه وهابیت، فعالیت‌های شدید و گسترده‌ای را داشته و دارند.

وهابیان، اکثر مسلمانان غیر خود را مشرِک و کافر قلم داد نموده و حتى آن‌ها را واجب‌القتل می‌دانند و مبارزه با مسلمانانِ مشرک و کافر! را به عنوان "جهاد در راه خدا" و در واقع نوعى اعلام جنگ به سرتاسر جهان اسلام و پیروان مذاهب اسلامى نمودند!

عاشورا را جشن بگیرید/ پوشیدن شلوار جین، تی‌شرت و آرایش صورت برای دختران ممنوع(+تصاویر18)

برخی از فتواهای مفتی‌های وهابی به شرح زیر است؛

پوشیدن کمربند ایمنی حرام است! زیرا مانع قضا و قدر می‌شود!!

پوشیدن کمربند ایمنی حرام است! زیرا مانع قضا و قدر می‌شود

همبستر شدن با همسر مرده حلال است

فتوای جنجال برانگیز دیگری که شیخ عبد الباری الزمزمی، رئیس انجمن مطالعات و تحقیقات در مغرب صادر کرد، این است که هم بستری مرد با همسرش که تازه فوت کرده است، مجاز است!

عاشورا را جشن بگیرید/ پوشیدن شلوار جین، تی‌شرت و آرایش صورت برای دختران ممنوع(+تصاویر18)

خوردن سمبوسه حرام است

جنبش الشباب‌المجاهدین (جوانان مبارز) در سومالی با صدور فتوایی اعلام کرد خوردن سمبوسه به علت شکل سه ضلعی آنکه مشابه ثالوث مقدس مسیحیان است، حرام است.

خوردن گوشت جن جایز است؛

"محمد الزغبی" مبلغ مصری با صدور فتوایی، خوردن گوشت جن را درصورت دسترسی به آن مجاز دانست.

 عاشورا را جشن بگیرید/ پوشیدن شلوار جین، تی‌شرت و آرایش صورت برای دختران ممنوع(+تصاویر18)

کسی که به علت بیماری ایدز بمیرد، شهید است

شیخ احمد ابویوسف، رییس مرکز ارشاد مذهبی در وزارت دیانت مصر، در پاسخ به استفتای مردی که پرسیده بود، نظر اسلام در مورد مرد مسلمانی که بر اثر ایدز بمیرد چیست؟ پاسخ داد: هرکسی که به علت بیماری ایدز بمیرد، از نظر اسلام شهید به حساب می‌آید!

خطر شیعیان نسبت به اسلام بیشتر از یهود و نصاری است

به تازگی بر روی شبکه‌های اینترنتی اجتماعی متن فتوای یکی از مفتیان کینه توز وهابی به نام "ناصر العمر" در مورد شیعیان پخش شده است، این مفتی در سوالی با این مضمون" خطر شیعیان نسبت به اسلام بیشتر از یهود و نصاری است، برای نجات امت اسلام چگونه این طایفه را ریشه کن کنیم؟" این چنین پاسخ می‌دهد:

در ابتدا باید بدانیم که شیعیان جز با یک حکومت اسلامی جهادی ریشه کن نمی‌شوند، شیعیان بعد از برپایی حکومت اسلامی مذکور دو راه دارند:یا اینکه اسلام را بپذیرند! یا اینکه سر بریده شوند، اگر اصرار کردند بر مذهب خود باقی بمانند با آنها باید این چنین برخورد کنید:

عاشورا را جشن بگیرید/ پوشیدن شلوار جین، تی‌شرت و آرایش صورت برای دختران ممنوع(+تصاویر18)

اول:همه شیعیان را چون سر بریدن گوسفند، سر ببرید تا خون سر تا پای آنها را فرا بگیرد، و چه منظره بدیعی است زمانی که تو می‌بینی اجساد شیعیان در دریایی از خون شناورند و صدای امواج خون رافضی گوش‌هایت را نوازش می‌دهد و جنازه‌هایشان، چشم‌هایت را به وجد می‌آورد.

دوم: زنان آن‌ها را به اسارت ببرید و در میان رزمندگان به صورت عادلانه تقسیم کنید.

سوم:کودکان شیعه را به فراگیری تعلیمات اسلامی صحیح وا دارید و توحید و عقیده را به آنها آموزش دهید، و به آنها آموزش‌های نظامی دهید تا در فتوحات اسلامی از آنها استفاده شود.

چهارم: معابد و ضریح‌های شرک آلود شیعه را نابود و ویران کنید.

پنجم: خانه‌های آن‌ها را تفتیش کنید و کتاب‌های شرک آلود آن‌ها را از بین ببرید.

ششم: روز عاشورا را جشن بگیرید و شیعیان را مجبور کنید درآن شرکت کنند.

هفتم: آن‌ها را مجبور کنید کودکان خود را با اسمائی مانندمعاویه، یزیدو... نامگذاری کنند.

فتوای مفتی‌های وهابی در سوریه

پس از ورود تروریست‌های تکفیری به سوریه، مفتی‌های تکفیری که میدان را برای القای تفکرات منحط و غیر عقلانی خود باز می‌دید، جانی دوباره گرفته و صدور فتواهای عجیب و غریب خود را این بار با موضوع سوریه را آغاز کردند.

یکی از جنجال‌برانگیزترین، فتواهای مفتی‌های تکفیری "فتوای "جهاد نکاح" بوده است. فتوایی که توسط محمد عریفی مفتی سعودی صادر شد و باعث گسیل بسیاری از زنان و دختران عربی و حتی اروپایی به سوریه شد.

عاشورا را جشن بگیرید/ پوشیدن شلوار جین، تی‌شرت و آرایش صورت برای دختران ممنوع(+تصاویر18)

براساس این فتوا که آن را به مفتی تندرو "محمد العریفی” نسبت می‌دهند، دختران 14تا 16 ساله و یا "زنان مطلقه”، اگر برای رفع نیازهای شورشیان سوری به این کشور سفرکنند، ثواب آن‌ها بهشت است.

عاشورا را جشن بگیرید/ پوشیدن شلوار جین، تی‌شرت و آرایش صورت برای دختران ممنوع(+تصاویر18)

 

زنان آواره سوریه را به کنیزی بگیرد

بر اساس ویدیویی که در سایت‌های اجتماعی از جمله یوتیوب منتشر شده، یک شیخ اردنی به نام یاسر العجلونی مدعی شد بر اساس یک "فتوای شرعی" به کنیزی گرفتن زنان سوری که در جریان نبردهای جاری در این کشور به اردن پناهده شده‌اند جایز می‌باشد وهرگونه بهره‌برداری جنسیاز آن‌هاجایز است.

عاشورا را جشن بگیرید/ پوشیدن شلوار جین، تی‌شرت و آرایش صورت برای دختران ممنوع(+تصاویر18)

العجلونی در توجیه صدور این فتوای خود گفته است: به خاطر کثرت زنان پناهنده اهل سوریه و کم بودن مردان در اردن باید راه چاره‌ای برای این معزل پیدا کرد و آن ازدواج به صورت ملک یمین است.

براساس این فتوا، هرمرد می‌تواند با بیش از 50 زن ازدواج کند ولی ازدواج بیش از چهار زن را مشروط به ازدواج با پناهدگان زن سوری دانسته است.

فتواهای شیخ دلقک برای براندازی نظام سوریه

شیخ عرعور در میان کسانی که هوادار او هستند و منتسب به جریان‌های دینی مانند اخوان المسلمین [سوریه] هستند، دارای القابی مانند شیخ انقلاب یا فرمانده میدانی است. این‌ها، شیخ را رکن اساسی ارکان انقلاب می‌دانند و دستورات اوست که اتفاقات را ایجاد می‌کند و به عقیده خودشان سبب جریان آن در مسیر درست می‌شود.

آراء و نظرها درباره تاثیر شیخ عرعور هر چه که باشد، معروف است که الله اکبر گفتن برای براندازی نظام سوریه، از ساخته‌های اوست. به طوری که از هواداران خود خواست تا نیمه‌شب هر شب الله اکبر بگویند و به مدت 40 شب مداومت کنند تا نظام سوریه سقوط کند.

عاشورا را جشن بگیرید/ پوشیدن شلوار جین، تی‌شرت و آرایش صورت برای دختران ممنوع(+تصاویر18)

مخالفان به این نسخه عمل کردند و 40 شب را هم اجرا کردند ولی نظام سقوط نکرد تا اینکه این نسخه یکی از ویژگی‌های مخالفان سوریه شد و فرق نمی‌کرد که گرایش‌ آنان به سوی لیبرال‌هاست یا دین‌گراها یا لائیک‌ها.

پس از نسخه الله اکبر،‌ شیخ عرعور نسخه قابلمه‌ کوبی تجویز کرد و از هواداران خود خواست تا در اوایل بحران در سوریه، در بالکن‌های منازل خود یا در خیابان‌ها بر پشت قابلمه‌ها بکوبند و بیشترین سر و صدا را تولید کنند و به آنان وعده کرد که این سر و صدا در سرنگونی نظام سوریه تأثیر خواهد داشت.

عاشورا را جشن بگیرید/ پوشیدن شلوار جین، تی‌شرت و آرایش صورت برای دختران ممنوع(+تصاویر18)

عرعور: شیعیان کشته و جسد آنها جلوی سگ‌ها انداخته شود

به گزارش شیعه نیوز، "عدنان عرعور" که نماد فرقه ضاله وهابیت به شمار می‌رود و در برخی شبکه‌های ماهواره‌ای به شدت به تشیع اهانت می‌کند، در اظهارات خود در یک نوار ویدئوئی شیعیان سوریه را تهدید به قتل عامی وحشتناک می‌کند.

وی در تهدید خود می‌گوید: باید شیعیان کشته و جسد آنها جلوی سگ‌ها انداخته شود تا آ‌ن‌ها را بدرند.

عاشورا را جشن بگیرید/ پوشیدن شلوار جین، تی‌شرت و آرایش صورت برای دختران ممنوع(+تصاویر18)

عرعور در میان معارضان سوریه

نان‌های فانتزی کروسانت حرام هستند

هیئت شرعی شهر حلب در سوریه به حرمت خوردن نان‌های فانتزی "کروسانت" فرانسوی و اروپایی فتوا داد به خاطر اینکه ایننان‌ها دلالت بر استعمار می‌کنند و از طعام کفار هستند.

هیئت شرعی شهر حلب این فتوا را به فتوای علمای وهابی به نام‌های "عبدالمجید حسین" و "علی بن نایف" استناد می‌کنند که این دو می‌گویند کروسانت به معنای هلال در لغت فرانسوی است. چون پرچم مسلمانان هلال ماه بود این نان زمانی اختراع شد که عثمانی‌ها در فتح وین، شکست خوردند و اروپایی‌ها برای شادی در شکست عثمانی‌ها این نان که به شکل هلال است را ابداع کردند و چون به شکل هلال که شعار اسلامی و پرچم اسلام بود درست می‌شود خوردن آن حرام است و این نان زمانی پخت می‌شود که اروپایی‌ها برای پیروزی بر مسلمانان شادی کنند.

هیئت شرعی حلب در فتوای خود آورده است که از طعام کفار و تشبه به کفار در خوراک باید پرهیز گردد و نان فانتزی (کروسانت) را با نان‌های عربی باید تغییر داد.

یکی از اقدامات شنیعی که وهابیون علیه شیعیان مقدسات انجام می‌دهند تخریب قبور مقدس و زیارتگاه‌های شیعی است.

برای مثال تروریست‌های تکفیری در سوریه قبر عمار یاسر و اویس قرنی دو صحابی بزرگوار پیامبر(صلی الله علیه واله) و امیرالمؤمنین (علیه السلام)، صحن آن را تخریب کرده و با شلیک‌های پیاپی موشک به دیوارهای حرم، بخش‌های زیادی از آن را منهدم کردند.

عاشورا را جشن بگیرید/ پوشیدن شلوار جین، تی‌شرت و آرایش صورت برای دختران ممنوع(+تصاویر18)

 

تروریست‌های سوریه در هر منطقه‌ای که پا می‌گذارند هر نماد شیعی را که توجه آن‌ها را جلب می‌کند از بین می‌برند. در همین راستا اماکن متبرک شخصیت‌های جهان تشیع مثل "حجر ابن عدی" را در تیررس حملات خمپاره‌ای و موشکی خود قرار دادند.

داعش از مسیحی‌ها جزیه می‌گیرد

تروریست‌های گروهک داعش با پخش اعلامیه‌هایی در مناطق مسیحی‌نشین شمال شهر استان رقه سوریه،با تمام مسیحیان اقلیت‌های دینی این منطقه اتمام حجت کرده و شروط داعش برای در امان ماندن آن‌ها از ذبح شدن را اعلام کردند.

همزمان با انتشار امان‌نامه تروریست‌ها، سخت‌گیری‌های مذهبی و تحت تعقیب قرار گرفتن مردم بدلیل اعتقاداتشان شدت گرفته است.

پیشنهاد بی‌شرمانه داعش به زنان مسیحی

گروه تروریستی دولت اسلامی در عراق و شام شرط عجیب برای مسیحیانی که نمی‌خواهند مسلمان شوند، اعلام کرد. گروه تروریستی موسوم به دولت اسلامی در عراق و شام (داعش) که در حال حاضر تسلط برخی مناطق شهر "رقه" سوریه را به دست گرفته است؛ خطاب به مسیحیان این شهر اعلام کرد که باید مسلمان شوند.

این گروه تروریستی خاطرنشان کرد: اگر اسلام آوردید که هیچ ولی اگر بر کفر خود اصرار ورزید با سه گزینه روبرو خواهید شد.

یاباید "مالیات سنگین پرداخت کنید"

یا "ذبح شوید"

و یا اینکه "یکی از فرماندهان داعش در منازل شما و در کنار همسرانتان به مدت یک هفته زندگی کند"(!).

"قوانین شرعی" داعش استان رقه سوریه

به گزارش روسیه الیوم، قوانین جدید اعلام شده از سوی گروه دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش،ممنوعیت شنیدن و خرید و فروش موسیقی و آلات آن،استعمال سیگار استو خاطیان بر اساس آنچه که "قوانین شرع" اعلام شده مجازات خواهند شد.

زنان باید روبنده و دستکش داشته باشند

زنان اجازه ندارند بدون همراهی با یکی از محارم مرد خود در انظار عمومی ظاهر شوند و حضور در خیابان‌ها در شب برای زنان ممنوع است.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه در بیانیه داعش همچنین آمده است: هر زنی که به دستورات اخلاقی عمل نکند بر اساس قوانین شریعت مجازات شده و مرد محرم وی نیز به تناسب مجازات خواهد شد.

برخی دیگر از قوانین گروه تروریستی داعش از این قرار است که در بنرهایی در سطح‌ شهرهای اشغال شده آمده است:

نشستن زنان روی صندلی ممنوع است

پوشیدن هرگونه شلوار جین و تی‌شرت و آرایش صورت برای دختران ممنوع

همچنین کشیدن سیگار و قلیان ممنوع بوده و کسی که مرتکب آن شود، به قطع دو انگشت سبابه و وسط محکوم شده و در صورت تکرار، به 80 ضربه شلاق محکوم و با ادامه آن اعدام خواهد شد.

آرایشگاه‌های مردانه باید بسته شود.


فوتبال با سر مردم سوریه

گروه‌های تروریستی فعال در سوریه تصویری را در صفحه توئیتر خود منتشر کردند که نشان می‌دهد اعضای این گروه‌ تا چه حد از اصول اولیه انسانیت دور شده‌اند.
عاشورا را جشن بگیرید/ پوشیدن شلوار جین، تی‌شرت و آرایش صورت برای دختران ممنوع(+تصاویر18)
در این تصویر، اعضای گروه داعش در حال فوتبال بازی کردن با سرهای بریده شده چند نفر از شیعیان سوری هستند.
عاشورا را جشن بگیرید/ پوشیدن شلوار جین، تی‌شرت و آرایش صورت برای دختران ممنوع(+تصاویر18)

خدمات شرکت آدم‌سازی مصنوعی به تروریست‌ها

یک شرکت آدم‌سازی مصنوعی فرانسوی که زنان مصنوعی شبه انسان تولید می‌کند رسما اعلام کرده است جهت کمک به تخلیه روحیات و شهوات جنسی تروریست‌های سوریه زنان مصنوعی را رایگان در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

این شرکت فرانسوی اعلام کرده است که در راستای حمایت از مخالفان رژیم بشار اسد زنان مصنوعی را برای تخلیه شهوات انسانی سربازان ارتش آزاد سوریه بصورت رایگان در اختیار آنها قرار می‌دهد و در گزارشی مفصل که یک مجله هرزه نگار فرانسوی آن را منتشر کرده است این اقدامش را علنی کرده است.

این شرکت همچنین اعلام کرده است که هیچ محدودیتی برای ارسال زنان مصنوعی ندارد و هر تعدادی که فرماندهان ارتش آزاد سوریه بخواهند در اختیار آنها قرار مید هند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده صاحب این شرکت فرانسوی یکی از شیخ‌نشیان قطری است.
تاریخ : چهارشنبه 92/12/21 | 7:32 عصر | نویسنده : دیدن صفحه اصلی وبلاگ

نگاهی به تقویم سال 1393 (سال اسب)

و این همان نامهائی است که ابونصر فراهی در کتاب نصاب الصبیان آنها را در این رباعی به نظم در آورده است .

موش   و   بقر    و   پلنگ   و  خرگوش              زین چار چو  بگذری ، نهنگ  آید  و  مار
و آنگاه به اسب وگوسفند است شمار              حمدونه و مرغ و سگ و خوک آخر کار

ترجمه  واژگان عربی :

بقر = گاو

حمدونه = میمون

---------------------------------------------------------------------------------------------

برای به دست آوردن نام حیوان بر سال موردنظر از یک فرمول ساده استفاده می کنند.

عدد سال را منهای عدد 6 می کنند و عدد بدست آمده را بر 12 تقسیم می نمایند.

باقیمانده تقسیم که اعشار آن مورد نیاز نیست و کمتر از 12 می باشد،

نام حیوان را برای سال مورد نظر مشخص می کند.

برای مثال برای آنکه بدانیم در سال 1393 چه نام حیوانی بر سال اطلاق خواهد شد،

عدد 1393 را منهای 6 می کنیم و حاصل را بر 12 تقسیم می نماییم.

باقیمانده این تقسیم، مطابق جدول پائین نام حیوان را مشخص می کند.

1387 =1393-6
12÷1387 (بدون اعشار) با باقیمانده 7 است.
با مراجعه به جدول در ردیف هفت، نام اسب دیده می شود.

پس بنابراین سال 1393 سال اسب خواهد بود.
مثاله دیگر، می خواهیم بدانیم سال 1394 به نام چه حیوانی است؟
1388=1394-6
12÷1388 که بدون در نظر گرفتن اعشار، باقیمانده معادل 8 می باشد.
در ردیف 8 جدول، نام گوسفند و یا بز به چشم می خورد،

پس بنابراین سال 1394 سال گوسفند لقب خواهد گرفت،

اما ساده تر از این می توان به ترتیب زیر نماد حیوان هر سال را جستجو کرد:

 

(نگاهی به تقویم سال 93)

 

نام سال به ایرانی / نام سال به چینی
سال موش / موش 
= 1303 - 1315 - 1327 - 1339 - 1351 - 1363 - 1375 - 1387
سال گاو / گاو 
= 1304 - 1316 - 1328 - 1340 - 1352 - 1364 - 1376 - 1388
سال پلنگ / ببر 
= 1305 - 1317 - 1329 - 1341 - 1353 - 1365 - 1377 - 1389
سال خرگوش / گربه 
= 1306 - 1318 - 1330 - 1342 - 1354 - 1366 - 1378 - 1390
سال نهنگ / اژدها 
1307 - 1319 - 1331 - 1343 - 1355 - 1367 - 1379 - 1391
سال مار / مار =  1308 - 1320 - 1332 - 1344 - 1356 - 1368 - 1380 - 1392
سال اسب / اسب
 = 1309 - 1321 - 1333 - 1345 - 1357 - 1369 - 1381 - 1393
سال گوسفند / بز =  1310 - 1322 - 1344 - 1346 - 1358 - 1370 - 1382 - 1394
سال میمون / میمون= 1311 - 1323 - 1335 - 1347 - 1359 - 1371 - 1383 - 1395
سال مرغ / خروس 
= 1312 - 1324 - 1336 - 1348 - 1360 - 1372 - 1384 - 1396
سال سگ / سگ 
= 1313 - 1325 - 1337 - 1349 - 1361 - 1373 - 1385 - 1397
سال خوک / خوک 
= 1314 - 1326 - 1338 - 1350 - 1362 - 1374 - 1386 - 1398 


حال آیا می دانید سال تولد شما سال چه حیوانی بوده ؟

با توجه به مطالب گفته شده از جدول بالا پیدا کنید.

تاریخ : سه شنبه 92/9/19 | 2:15 عصر | نویسنده : دیدن صفحه اصلی وبلاگ

http://www.parsiblog.com/PhotoAlbum/behesht1389/13.gif

6 سی دی اموزشی(کارگاه اموزشی اتیسم)6ساعت تصویری

مدرس دکتر گلابی

 

بیماری اوتیسم چیست؟


اوتیسم، یک اختلال رشد است که در سه سال اول زندگی ظاهر می گردد. این بیماری با تاثیر بر روی مغز کودک، رفتارهای اجتماعی و مهارت ارتباط برقرار کردن را مختل می کند.


کودک مبتلا به بیماری اوتیسم

علت واقعی این بیماری هنوز مشخص نیست،

اما مطالعاتی در رابطه با دلیل بروز این بیماری در حال انجام است.

به نظر می رسد مساله ژنتیک مهم باشد.

برای مثال دوقلوها بیشتر دچار این بیماری می شوند تا یک برادر و خواهر. اختلال کروموزومی و مشکلات عصبی در افراد اوتیسمی مشاهده شده است.

دیگر علت های این بیماری ( که هنوز به اثبات نرسیده) شامل: رژیم غذایی ، تغییرات مجرای گوارشی ، مسمومیت با جیوه ، عدم استفاده از ویتامین ها و املاح و حساسیت به واکسن است.

 

تزریق واکسن باعث اوتیسم می شود؟

بسیاری از والدین نگران این موضوع هستند که برخی واکسن ها برای کودک شان خطرآفرین است.

دانشگاه امراض کودکان در آمریکا و موسسه دارویی ( IOM) اعلام کردند

که هیچ نوع واکسن و یا ترکیبات واکسنی مسئول ایجاد بیماری اوتیسم نیستند. آنها گفتند که فواید واکسن زدن خیلی بیشتر از خطرات احتمالی آن است.

 

تعداد کودکان اوتیسمی چقدر است؟

هنوز تعداد این کودکان، مشخص نشده است.

بیماری اوتیسم در پسران 3 تا 4 برابر بیشتر از دختران است.

وضعیت اقتصادی خانواده، میزان تحصیلات افراد خانواده و نوع زندگی تاثیری بر این بیماری ندارند.

 

ناتوانی های کودکان اوتیسمی کدامند؟

1- سندرم Asperger : بیماری است که در طی سال های اول مدرسه ظاهر می گردد

و شامل تداخلات اجتماعی، دقت زیاد در صحبت کردن و اشتیاق به کارهای غیرمعمول است.

2- سندرم Rett : این یک بیماری سیستم عصبی است که برگشت را ایجاد می کند،

به خصوص در استفاده از زبان و دست ها. تفاوت زیادی با اوتیسم دارد و تنها در زنان دیده شده است.

3- ناتوانی در یادگیری : نادر است و این در مواردی رخ می دهد که به بچه یک چیز را یاد می دهیم

و آن بچه در 10 سالگی آن را از یاد می برد.

4- ناتوانی در پیشرفت

 

همچنین اوتیسم می تواند تداخلاتی را در مغز ایجاد کند و بیماری های دیگری را نیز بوجود آورد از قبیل:

• Fragile X syndrome

• Mental retardation  (عقب ماندگی ذهنی)

• Tuberous sclerosis(تصلب بافت ها)

•  Seizures(صرع)

 

Fragile X syndrome یک بیماری ارثی می باشد که از کم هوشی ناشی می شود.

در این بیماری ژن ها قادر نیستند پروتئین کافی را برای سلول (به خصوص سلول مغز) تولید کنند.

 

علائم بیماری اوتیسم چیست؟

بیشتر والدین اوتیسمی، هنگامی که بچه آنها 18 ماهه تا 2 ساله می شود، کمک می خواهند.

بچه های اوتیسمی مشکلاتی دارند، از قبیل:

تداخل در روابط اجتماعی، وانمود کردن به بازی و ارتباط کلامی و غیر کلامی.

بیشتر کودکان اوتیسمی، در سن 1 یا 2 سالگی معمولی هستند،

ولی ناگهان زبان گفتاری و مهارت های اجتماعی را از دست می دهند.

کودکان اوتیسمی، ممکن است:

- بسیار حساس به نور، صدا، لمس، بو و یا مزه باشند.

مثلا از پوشیدن لباس های زبر خودداری کنند و ناراحت و افسرده شوند.

- هنگامی که زندگی روزانه تغییر پیدا کند، حرکات تکراری را انجام دهند و یا اشیا را در جای خود نگذارند.

همه این عوامل باعث اندوه و پریشانی آنها می شود.

این نشانه ها ممکن است از ضعیف تا شدید باشد.

 

مشکلات ارتباطی این بیماران شامل:

- نمی توانند صحبت راشروع کنند، و یا توانایی ادامه بحث را ندارند.

- ارتباط، با حرکات دست به جای استفاده از لغات صورت می گیرد.

- رشد زبان و تکلم به کندی صورت می گیرد و یا اصلا صورت نمی گیرد.

- عدم دقت در دیدن اشیا

- به جای لغت "من" از "تو" استغاده می کند، برای مثال به جای آن که بگوید من آب می خواهم، می گوید" تو آب می خواهی.

- عدم توجه به اشیا (در 14 ماهگی مشخص می شود)

- کلمات و یا جملات را تکرار می کنند.

- بدون احساس حرف می زنند.

 

تداخلات اجتماعی

روابط دوستانه ندارند.

بازی های کلامی را دوست ندارند.

تنهایی را ترجیح می دهند.

بدون توجه به لبخند هستند.

 

عدم پاسخ به اطلاعات احساسی

از صدای بلند، وحشت زده نمی شوند.

حواس بینایی، شنوایی، چشایی، بویایی و لامسه کمی دارند.

ممکن است از صدای معمولی، خوش شان نیاید و دستان شان را بر گوش خود بگذارند.

ممکن است تنها بمانند، زیرا خیلی دست پاچه می شوند.

یک سطح صاف را خارش می دهند و اشیا را لیس می زنند.

به درد، خیلی زیاد و یا خیلی کم واکنش نشان می دهند.

ممکن است یک جمله را چندین بار تکرار کنند.

منظور گوینده را به سختی می فهمند.

نمی توانند درک کنند که گوینده حرف خنده دار می زند و یا سرزنش کننده.

ممکن است حرف نزنند و یا خیلی کم حرف بزنند.

خطر را حس نمی کنند.

 

کودک مبتلا به بیماری اوتیسم

بازی کردن به شیوه خود

یک تکه کوچک اسباب بازی برای آنها جالب می باشد، مثلا چرخ های یک ماشین.

بازی کسی را تقلید نمی کنند.

ترجیح می دهند تنها بازی کنند.

در آن نقش که بازی می کنند، دارای قوه تخیل کمی هستند.

همیشه باید یک بازی کنند.

آن ها رفتار مخصوص به خود دارند. خود را یا تکان می دهند و یا دست می زنند.

 

رفتار نامناسب

خشونت

تکرار یک نقش یا فکر

بی دقت

بی علاقه و بدون احساس

پرتحرک و یا کم تحرک

تمایل به خود و یا دیگران

تکرار حرکات بدن

 

نشانه ها و آزمایشات

اگر نوزاد شما دچار مشکلات زیر بود، حتما او را نزد پزشک ببرید:

در 12 ماهگی، هنوز چیزی نمی گوید (منظور گفتن همان کلمات ناواضح است)

در 12 ماهگی، اشاره نمی کند و یا "بای بای" نمی کند.

در 16 ماهگی، یک لغت هم نمی گوید.

در 24 ماهگی، دو لغت نمی گوید.

از دست دادن تکلم و یا مهارت های اجتماعی در هر سنی

 

درمان

- دارو درمانی: دارو برای جلوگیری از خشم، عصبانیت، مشکلات حواس، بیش فعالی،

مشکلات خوب، بی پروا بودن، زودرنج بودن و زود عصبانی شدن، به کار می رود.

- تجزیه رفتار کاربردی ( ABA) : برای تقویت مهارت های مختلف کاربرد دارد. این برنامه در منزل کودک صورت می گیرد.

- درمان و تدریس به کودک اوتیسمی ( TEACH): در این روش به کودک با استفاده از عکس ها نشان می دهند

که چه کارها و مهارت هایی را باید انجام دهد.

 - درمان جسمی

- صحبت درمانی: در این روش با کودک خیلی واضح و روشن حرف می زنند.

ممکن است ساعت ها طول بکشد تا بتوان یک جمله را به کودک یاد داد.

- معالجه حسی و بینایی

 

بهترین درمان، مجموع تمامی درمان های بالا می باشد.

 

رژیم غذایی

برخی از بچه های اوتیسمی، مایل به رژیم فاقد گلوتن و یا فاقد کازئین می باشند.

گلوتن در گندم، جو و چاودار است. کازئین در شیر، پنیر و دیگر محصولات لبنی یافت می شود.

هیچ بررسی نشان نداده است که تغییر رژیم غذایی، اثر مثبتی بر روی این کودکان داشته باشد.

اما کودک باید یک رژیم متعادل داشته باشد و به مقدار کافی انرژی و مواد مغذی دریافت کند.

مریم سجادپور

بخش تغذیه و سلامت تبیان
  • دانلود فیلم
  • پیچک